Reference

Portfolio
Reference

Lípové náměstí v Trutnově

Trutnov

Zadáním města Trutnov bylo vytvořit architektonickou studii Lípového Náměstí v Trutnově, části města Poříčí. K zpracování bylo vyzváno několik ateliérů a konečné návrhy odevzdali čtyři ateliéry. Vše bylo představeno veřejnosti na veřejné besedě a prezentaci v místní základní škole.
Stávající stav náměstí je již řadu let nevyhovující. Jsou zde krásné vzrostlé lípy velkého stáří a stávající asfaltové cestičky. Dále mobiliář různého stáří a typu ledabile rozmístěný jak čas plynul.
Naší představou bylo vytvořit především náměstí a celý prostor otevřít a prosvětlit, jelikož si myslíme, že prostor má potenciál být menším náměstím této městké části Trutnova. Náměstí doplnit o nové mladé stromy a zelené plochy tak, aby částečně zůstal stále parkem a poskytoval stín a pocit přírody. Jako respekt k historii jsme zachovali původní cestní síť ve tvaru kříže, kterou jsme vydláždili v historické žulové dlažbě. Středovou část jsme vydláždlili z veloformátové dlažby na které se mohou konat místní již zaběhlé farmářské trhy, jarmarky, malé koncerty, setkání či jiné kulturní akce. Prostor kolem kostela jsme vydláždili a opatřily pískovcovými masivními patníky, aby jsme ohraničili jeho vznešený prostor. Za kostelem vzniklo nové posezení, které bude příjemné v parných měsících roku.Náměstí jsme osadili lavičkami různých typů a jednou velkou lavicí s opěradlem s výhledem na vstup kostela. Dále doplnili o pítko a plochu pro hraní dětí. Naší ideou je započít novou etapu tohoto náměstí, kde se budou setkávat mladí, maminky s dětmi, staří a navrátí se sem občanská vybavenost jako je například lékárna, kavárna, kvalitní potraviny a započne tak rozsvěcování potenciálu této městké části a bude se postupně rozšiřovat od náměstí do okolních ulic a ploch.

  • Datum:

    10.03. 2019

  • Klient:

    Město Trutnov

  • Kategorie:

    Veřejné prostory